Loading…
studenci

Różnice między edukacją w Polsce i Holandii

Przedszkole

 

Jasełka w przedszkolu mój pastuszek #jaselka #przedszkole #przedstawienie

A post shared by Gosia Kłosowska (@pani_klosowska_) on

Publiczne przedszkola są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat (w wyjątkowych przypadkach mogą również przyjmować dzieci w wieku 2,5 roku); służą jako instytucje opiekuńcze i edukacyjne. Zapewniają opiekę nad dziećmi, gdy rodzice są w pracy, ale sprzyjają także ich społecznym (kontakty z rówieśnikami z tej samej grupy) i rozwojowi intelektualnemu (działania edukacyjne). Dla obcokrajowców to także doskonała okazja do nauki języka polskiego. Publiczne przedszkola są otwarte od poniedziałku do piątku, natomiast są zamknięte w soboty i niedziele. Samorządy lokalne określają liczbę godzin dziennie, w której pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpłatny (co najmniej 5 godzin dziennie) oraz ile dodatkowych godzin musi być opłaconych przez rodziców, jeśli dziecko pozostaje w przedszkolu powyżej tego limitu. Samorząd ustala również stawkę godzinową za pobyt w przedszkolu na rok kalendarzowy – a zatem stawki różnią się w zależności od miasta (w Warszawie opłata za każdą dodatkową godzinę wynosi 2,81 PLN). Zasadniczo rodzice płacą również za posiłki podawane dzieciom w przedszkolach (w Warszawie około 8 PLN dziennie za trzy posiłki). Większość tych instytucji, oprócz programu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników przedszkola, oferuje także różnorodne płatne zajęcia pozalekcyjne odpowiednie dla wieku dzieci (np. Taniec, sztuka, język angielski).

 Szkoła Podstawowa

 

Publiczne szkoły podstawowe podlegają regionalizacji, co oznacza, że ​​szkoła musi akceptować wszystkie dzieci mieszkające w obszarze, w którym jest kompetentna, a mianowicie okolicę (w przypadku małych miast obszar szkoły może być całym miastem lub nawet kilkoma w dużych miastach może to być kilkanaście ulic). Szkoły w Polsce są podobne do kasyn online, bo kasyna online też zaakceptuje wszystkich, którzy chcą do nich dołączyć. Proponuję tę stronę jeśli nie wierzysz. Gracze z całego świata mogą dołączyć do zabawy. Dziecko może również, na prośbę rodziców, uczęszczać do innej szkoły niż wskazana przez jego miejsce zamieszkania (zwanej również szkołą rejonową) – wówczas decyzja o przyjęciu dziecka spoczywa na dyrektorze szkoły.

Edukacja w Holandii

 

Holandia jest zaangażowana w edukację holenderską, a znajdziesz szeroki wybór szkół w Holandii, które warto rozważyć, zapisując dziecko do holenderskiego systemu edukacji, w tym wiele międzynarodowych szkół, z których niektóre są również dotowane. Obowiązkowa nauka w Niderlandach, zgodnie z prawem, ma zastosowanie do dzieci wszystkich narodowości w wieku od 5 do 18 lat mieszkających w Holandii. Dzieci są leerplichtig (w ramach obowiązku nauki lub leerplicht edukacji holenderskiej) od piątego roku życia przez 12 lat w pełnym wymiarze godzin (do 16), plus jeden lub dwa lata w niepełnym wymiarze godzin, aż do osiągnięcia dyplomu (do 18). W Holandii jednak większość dzieci rozpoczyna naukę w szkole podstawowej (basisschool) dzień po ich czwartych urodzinach, a wiele dzieci przenosi się z holenderskich ośrodków opieki nad dziećmi lub przedszkolami, w przypadku których większość rodziców może otrzymać rządowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem.

Dodaj komentarz