Czy aplikacje edukacyjne pomagają w uczeniu się?

Pomoce naukowe, które miały do dyspozycji osoby, które chodziły do szkoły 10 – 20 lat temu były znikome. Trudniejsze przedmioty, takie jak matematyka, fizyka czy chemia mogą być dla niektórych osób, zwłaszcza tych z humanistycznym umysłem, bardzo trudne do przyswojenia. Niestety kilkanaście lat temu uczniowie mogli liczyć co najwyżej na kalkulator. Nawet dostępne podręczniki rzadko miały kolorowe zdjęcia czy ilustracje, a i często tekst w nich umieszczony był trudny do zrozumienia.

Dzisiejsza młodzież i dzieci ma sytuację o niebo lepszą. Obecnie możemy znaleźć różnego rodzaju pomoce dydaktyczne w postaci książek, gier, filmików czy aplikacji.

Rodzaje pomocy dydaktycznych

W zależności od przedmiotu, z którym potrzebujemy pomocy możemy znaleźć inne materiały dydaktyczne, które pozwolą nam łatwiej przyswoić wiedzę. Najczęściej stosowane są pomoce wizualne, czyli wszelkiego rodzaju tablice, rysunki czy fotografie. Takie pomoce będą bardzo przydatne np. w nauce języków. Rzadziej stosowane są pomoce słuchowe, czyli różnego rodzaju nagrania (na płytach CD, MP3 czy nawet na kasetach magnetofonowych) oraz audycje radiowe. Pomoce słuchowe świetnie sprawdzą się, gdy mamy do przeczytania na polski lekturę. Zamiast ślęczeć nad książką możemy jej posłuchać, bardzo dużo lektur jest nagranych przez lektorów. Takie nagranie możemy wziąć ze sobą w podróż. Są też środki łączące te dwa wyżej wymienione typy, czyli pomoce wzrokowo – słuchowe. Są one bardzo skuteczne, gdyż łączą w sobie obraz i dźwięk. Tak więc przekaz wzrokowy jest wzmocniony przekazem słuchowym. Do pomocy wzrokowo – słuchowej zaliczamy różnego rodzaju gry na komputer, które możemy zakupić na płytach CD oraz aplikacje, które możemy ściągnąć ze sklepu Google Play, czy App Store w przypadku iPhone’a.

Aplikacje edukacyjne

Takie aplikacje możemy pobrać na wszystkie sprzęty, których system operacyjny to Android lub iOS. Mogą to być smartfony, tablety czy nawet telewizory i komputery. Musimy tylko pamiętać, by aplikacje na urządzenia z systemem operacyjnym Android pobierać ze sklepu Google Play, a na sprzęt z systemem iOS z Apple App Store.

W sklepach z aplikacjami możemy znaleźć bardzo dużo darmowych gier edukacyjnych, które dedykowane są dzieciom w różnym wieku, a nawet dorosłym. Znajdziemy nie tylko programy, które pomogą nam w szkole, lecz również takie, które pozwolą nam popracować nad naszą pamięcią czy spostrzegawczością.

Najmłodszym użytkownikom aplikacje edukacyjne mogą pomóc w nauce czytania, nauce języków obcych czy rozwoju spostrzegawczości. W sklepach z aplikacjami możemy znaleźć gry stworzone już dla dzieci dwuletnich. Co ważne, są tak skonstruowane, że zachęcają maluchów do grania, czyli nauki poprzez pozytywne komentarze (gratulujące w momencie udzielenia dobrej odpowiedzi i pocieszające w przypadku, gdy dziecko źle odpowiedziało). Tego typu aplikacji jest bardzo dużo, niestety jednak głównie są to gry anglojęzyczne.

Starsze dzieci, które już chodzą do szkoły mogą szukać pomocy z trudniejszymi przedmiotami w sklepie z aplikacjami. Znajdziemy dużą liczbę programów, które pomogą np. w nauce matematyki (na różnym poziomie, możemy więc zainstalować aplikację pomagającą w nauce dodawania, ale też i taką, która przygotuje nas do matury). Oczywiście liczba dostępnych aplikacji różni się w zależności od przedmiotu i poziomu trudności, jaki poszukujemy. Znajdziemy sporą liczbę gier i programów w języku polskim, jednak, gdy znamy język angielski na poziomie pozwalającym korzystanie z aplikacji edukacyjnych to na pewno będziemy zadowoleni z ich ilości i różnorodności. Aplikacji edukacyjnych w języku angielskim jest nieporównywalnie więcej.